KSANTELAZME (XANTHELASMA)
Šta su ksantelazme?
Ksantelazme (xanthelasma) su žućkaste naslage u nivou kože ili lagano iznad nje na kapcima očiju u regiji bliže nosu. Nastaju kao posljedica nakupljanja lipida. Uzrok ksantelazmi je nepoznat. U polovici slučajeva postoje povećane vrijednosti kolesterola u krvi , a veliku ulogu ima i genetski faktor.
Koja je najbolja metoda uklanjanja ksantelazmi?
Radiotalasno/ radiofrekventno uklanjanje je najefikasnija, najbrža i najbezbolnija metoda uklanjanja. Tretman je siguran za područje oko očiju. Radiofrekventna metoda je tretman izbora u skidanju ksantelazmi kako zbog svoje efikasnosti u smislu najmanje stope recidiva tako i u nesumnjivo najboljem kozmetskom učinku zbog minimalnog ili nikakvog ožiljka koji za sobom ostavlja.
Kako se izvodi tretman?
Nakon dezinficiranja kože ispod ksantelazmi se ubrizgava lokalna anestezija. Potom se radiotalasnom omčom skidaju ksantelazme.Nakon potpunog uklanjanja koža se briše dezinficijensom i nanosi se antibiotska mast. U većini slučajeva nema potrebe za flasterom no za veće ksantelazme se stavlja flaster koji se skida nakon 24 sata.
Da li je potrebna anestezija?
Obzirom da se uklanjanje radi sa kože očnog kapka ubrizgava se lokalna anestezija za bezbolan tretman.
Koliko traje tretman?
Od nekoliko sekundi do nekoliko minuta zavisno od veličine i broja ksantelazmi.
Koliko tretmana je potrebno?
U većini slučajeva dovoljan je jedan tretman. Kod većih i dubljih ksantelazmi mogu zatrebati dodatni tretmani.
Kako poslije tretmana?
Pridržavajte se sljedećih uputa:Izbjegavajte kvasiti tretiranu regiju 12 sati.Nanosite antibiotsku mast na tretiranu regiju i 1 cm oko nje ujutro i uvečer 10 dana.Ne skidajte krastu koja će se stvoriti jer ona sama otpada u narednih nekoliko dana.Nosite sunčane naočale kada boravite na otvorenom.
Da li se ksantelazme mogu ponovo vratiti nakon uklanjanja?
Vrlo rijetko. No, nije riječ o vraćanju istih već pojava novih kod onih koji imaju sklonost